Wszyscy potrzebują magnezu. Ale kto najbardziej?
Magnez, nazywany pierwiastkiem życia, bierze udział w ponad 300 procesach biochemicznych zachodzących w organizmie każdego człowieka. Prawidłowy jego poziom pomaga zachować sprawność psychiczną i fizyczną.
Kobiety w ciąży
Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na magnez wykazują kobiety ciężarne. Pierwiastek ten ma wiele właściwości, które pomagają utrzymać organizm matki w dobrym zdrowiu podczas tego szczególnego czasu: bierze udział w reperacji i stabilizacji DNA, wykazuje działanie uspokajające, przeciwdziała niedokrwieniu i niedotlenieniu. Zapobiega również nadciśnieniu i zapobiega reakcjom zapalnym.
Wpływ magnezu na płód
Trzeba pamiętać, że magnez ma bezpośredni wpływ na ciążę i jej prawidłowy przebieg. Przede wszystkim niedobór magnezu powoduje występowanie kurczów mięśniowych oraz kurczów macicy, a efektem tego może być nawet przedwczesny poród albo poronienie! Dostarczanie odpowiednio wysokich dawek magnezu bardzo sprzyja wydłużeniu ciąży, tym samym dając więcej czasu na rozwój wzrostu i wagi noworodka.
Niedoboru magnezu mogą prowadzić także do zatrucia ciążowego oraz stanu przedrzucawkowego. W skrajnych przypadkach dochodzi do pojawienia się rzucawki, która jest zjawiskiem zagrażającym nie tylko życiu dziecka, ale i matki. Magnez jest absolutnie kluczowy również dla rozwoju płodu, ponieważ uczestniczy w budowie układu kostnego. Niedobór magnezu w życiu płodowym może doprowadzić do wystąpienia krzywicy oraz osteoporozy. Naukowcy badają także związek między wystąpieniem niedoborów magnezu u kobiety ciężarnej, a późniejszym zaistnieniem Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej u noworodka.
Sportowcy
Sportowcy są kolejną grupą, której zapotrzebowanie na magnez jest szczególnie wysokie. Podczas, gdy my uprawiamy sport, magnez mobilizuje nasze mięśnie do zwiększonego wysiłku i uwalniania energii. Jego niewielkie niedobory są łatwe do zauważenia podczas ćwiczeń – objawiają się mniejszą wydolnością fizyczną przy jednoczesnym nadmiernym pobudzeniu ruchowym, osłabieniu siły mięśni, ich bólach oraz niekontrolowanych skurczach.
Bardziej dotkliwe konsekwencje niedoborów magnezu, które wpływają nie tylko na sprawność fizyczną, ale na całe nasze samopoczucie to: trudności w utrzymaniu koncentracji, zmęczenie, drętwienie kończyn i upośledzenie koordynacji mięśniowo – nerwowej. Inne skutki uboczne, takie jak zaburzenia snu, podatność na stres, uporczywe bóle głowy, drażliwość i tendencja do spadków masy ciała teoretycznie nie są bezpośrednio powiązane z aktywnością fizyczną, jednak bardzo przeszkadzają w jej uprawianiu.
Wzmocnienie układu kostnego i ochrona przed skurczami
Magnez bierze udział w ochronie kości, co jest szczególnie ważne dla narażonych na kontuzje sportowców. Uaktywnia też ponad 300 enzymów biorących udział w mechanizmie skurczu mięśnia. Zaburzenia tych funkcji powodują zaburzenia metabolizmu włókien mięśniowych, skurcze oraz bóle mięśniowe.
Szczególnie często występują u sportowców skurcze łydek. Nie dziwi wobec tego fakt, że magnez często jest podawany zawodnikom podczas wymagających zawodów, takich jak biegi maratońskie. Działa łagodząco na ból, a skurcze potrafią zostać wskutek zaaplikowania tego składnika mineralnego nawet wyeliminowane.