Choroba? Nie tylko płyny – pamiętaj o substancjach mineralnych!

Najlepsza woda mineralna*

Już dostępna w marketach: Carrefour, Netto, Auchan

Więcej

Choroba? Nie tylko płyny – pamiętaj o substancjach mineralnych!

Podczas choroby tracimy dużo wody, czyli płynu odpowiedzialnego za termoregulację. Wraz z potem, wymiotami czy biegunką organizm pozbywa się również niezbędnych dla zdrowia pierwiastków, takich jak magnez, wapń, sód i potas.

Wody źródlane czy wody mineralne?

Bardzo ważne jest, aby w czasie zachorowania nie pić jedynie wód źródlanych, ale sięgnąć po wody mineralne, które uzupełnią powstałe niedobory pierwiastków. Trzeba pamiętać o nich także podczas procesu rekonwalescencji, ponieważ obecność składników mineralnych i witamin skutecznie zabezpiecza przed nawrotami choroby.

Herbata, kawa, alkohol?

Picie słabej herbaty wzbogaconej miodem i imbirem podczas przeziębienia jest bardzo wskazane, gdyż taki napój jest doskonałym środkiem rozgrzewającym i napotnym. Podobne działanie mają napary ziołowe oraz herbatki owocowe. Niestety nie dotyczy to mocnej herbaty, kawy ani tym bardziej alkoholu. Napoje te, pite w czasie choroby, prowadzą do utraty i tak znajdujących się stanie niedoboru mikroskładników. Kawa jest odpowiedzialna za wypłukiwanie magnezu, zaś alkohol – zgodnie z ludowymi zwyczajami nieraz używany do ogrzania organizmu – wypłukuje witaminy i minerały, a także absorbuje wodę. Tym samym utrudniają organizmowi powrót do pełnej sprawności.

Woda – niezbędna pomoc w chorobie

Woda jest zatem nie tylko środkiem, który pomaga w leczeniu dolegliwości takich jak kaszel (rozpuszczając wydzielinę) czy zapalenie pęcherza (ułatwiając usuwanie toksyn). Jej zbyt niska podaż może stać się przyczyną zachorowań i zwiększa ryzyko występowania infekcji, chociażby dróg oddechowych. Oczywistym jest, że nie wszystkie choroby da się wyleczyć za pomocą wody mineralnej, ale warto pamiętać, że wypicie odpowiedniej ilości płynów wspomaga naturalną regenerację organizmu.